Akné vás zbaví tieto vitamíny a minerály

Akné vás zbaví tieto vitamíny a minerály

Akné je multifaktoriálne ochorenie. Jeho primárnou príčinou sú baktérie, vplyv majú aj hormóny a ďalšie mechanizmy. Niektoré živiny však môžu stav akné zlepšiť.

Stanoviť príčinu akné nie je jednoduché, všeobecne sa jedná o kombináciu viacerých faktorov. Na vine môže byť vyššia hladina pohlavných hormónov androgénov, ktoré spôsobujú väčšiu aktivitu mazových žliaz v pokožke. Výsledkom je väčšie množstvo kožného mazu na pleti, ktorý je "liahňou" a výživou pre baktérie spôsobujúce akné. Náchylnosť k akné je však tiež dedičnou záležitosťou.

Spustiť ho však môže aj prítomnosť kmeňa baktérií Propionibacterium acnes na koži. Baktérie Propionibacterium acnes má na koži síce každý, závisí ale na ich koncentráciu. Čím vyššia je, tým väčšie sklony k akné môžete mať. Spúšťačom akné môže byť aj konzumácia istých typov potravín, najmä tých s vyšším glykemickým indexom.

Spúšťačom akné môže byť:

  • biele pečivo
  • zemiaky
  • priemyselne spracované potraviny
  • sladkosti
  • biela ryžu
  • „junk food“

Doplnky stravy, rovnako ako úprava stravovania, môžu v dlhšom časovom horizonte viesť k redukcii akné a prečisteniu pleti. Ktoré vitamíny pôsobia proti akné a akým mechanizmom?

Vitamíny proti akné

Vitamíny sú nevyhnutné pre všetky biochemické procesy v organizme. Bohužiaľ zo stravy ich často získavame veľmi malé množstvo. V dôsledku toho sa môžu objavovať vážne zdravotné problémy, akými je napríklad akné alebo rôzne druhy dermatitídy.

Prítomnosť vitamínov v tele je nutná pre normálne fungovanie a aktivitu enzýmov, buniek, orgánov, tkanív i veľkých telesných systémov. Vzhľadom k tomuto multifaktoriálnemu pôsobeniu majú samozrejme vplyv aj na pleť, predovšetkým na akné. Vitamínmi môžeme tiež do istej miery regulovať a usmerňovať fungovanie imunitného systému, a ovplyvniť tak biochemické procesy v organizme, ktoré môžu vyústiť do rozpuku pupienkov. Popri týchto účinkoch navyše vitamíny v tele pôsobia antioxidačne, antibakteriálne, protizápalovo, antikomedónne a exfoliačne.

Najväčší vplyv na kvalitu pleti má pravdepodobne vitamín A. Bez neho to ide so zdravím pleti z kopca, jeho nedostatok sa prejavuje suchou pleťou sa šupinkami, pleťou ktorá je napnutá a môže byť začervenaná a precitlivená. Popri tom sa môžu objaviť aj problémy s vlasmi či nechtami. Tiež vitamín D je pre pleť dôležitý, ovplyvňuje totiž aktivitu keratinocytov, kožných buniek produkujúcich keratín. Tretím hlavným vitamínom je vitamín E, ktorý sa do pleti dostáva priamo prostredníctvom kožného mazu. Jeho nízka hladina v mazových žľazách zvyšuje riziko vzniku zápalu, začervenania či akné.

Akné a vitamín A

Jedným zo spôsobov, ako pôsobí vitamín A proti akné, je omladenie pleti. Stimuluje exfoliáciu vrchnej vrstvy pleti a navyšuje obnovu kožných buniek tým, že podporuje dozrievanie nových epitelových buniek. Ďalším mechanizmom je jeho protizápalové pôsobenie a zníženie zápalovej reakcie imunitných buniek. Jeho dostatočné množstvo navyše podporuje hormonálnu rovnováhu.

Vďaka tomu pôsobí preventívne proti nadmernej tvorbe kožného mazu a vzniku zápalových ložísk akné. Proti pupienkom je dôležitá tiež antioxidačná kapacita vitamínu A, ktorá pleť chráni tým, že v nej likviduje škodlivé voľné radikály, vysoko reaktívne formy kyslíka.

Proti pupienkom vitamín B5

Kyselinu pantoténovú čiže vitamín B5 organizmus potrebuje pre správny metabolizmus tukov, sacharidov a bielkovín. Jednou z jeho najvýznamnejších biologických funkcií je produkcia koenzýmu A, dôležitého kofaktoru zúčastňujúceho sa radu pochodov v tele. Symptómom nedostatku kyseliny pantoténovej sú akneiformné erupcie (zápalové ložiská akné).

Vitamín B5 zmenšuje veľkosť pórov. Pri ich stiahnutí však v prípade vitamínu B5 nedochádza tiež k navýšeniu suchosti pleti, tak ako v prípade iných liekov proti akné. Keď sa póry stiahnu, prebytočný kožný maz je vylúčený na povrch kože, odkiaľ je odstránený. Okrem prečistenia má stiahnutie pórov ešte jeden benefit - znižuje sa tak riziko upchatia póru odumretými kožnými bunkami, baktériami či kožným mazom.

Vďaka tomu, že kyselina pantoténová navyšuje produkciu koenzýmu A, ktorý následne urýchľuje metabolizmus tukov, dochádza k zníženiu produkcie kožného mazu, pretože je k mazovými žľazám vedené menšie množstvo tukov.

Vitamín B6 reguluje hormóny

Organizmus potrebuje vitamín B6 pre rad procesov vrátane génovej expresie, syntézy histamínu a neurotransmiterov, lipidového metabolizmu, premeny glykogénu na glukózu a vznik hemoglobínu. Medzi nedostatky vitamínu B6 patria okrem iného seboreadermatitída a kožný vred.

Akné ovplyvňuje vitamín B6 tým, že reguluje hladinu hormónov a uvoľňovanie prostaglandínov. Znížiť tak môže produkciu mužských pohlavných hormónov, ako je testosterón a jeho metabolitov (dihydrotestosterón), o ktorých je známe, že spôsobujú akné. Redukuje tiež zápalovú reakciu organizmu prenášanú prostaglandínom do kože.

Pozor, vo vysokých dávkach ale môže vitamín B6 naopak akné zapríčiňovať. Presný mechanizmus zatiaľ nie je známy, výskumy však naznačujú, že ak sú vysoké dávky vitamínu B6 kombinované s vysokými dávkami vitamínu B12, dochádza k synergizmu a ešte väčšiemu rozpuku akné.

Vitamín B7 čiže biotín pre zdravú pleť

Biotín či vitamín H sa v organizme zúčastňuje metabolizmu tukov, upravuje hladinu krvného cukru, ovplyvňuje rast buniek a syntézu aminokyselín valínu a izoleucínu.

Účinok biotínu na akné nie je úplne presne popísaný, pretože sa ale zúčastňuje radu dôležitých biochemických procesov, na kvalitu a zdravie pleti má samozrejme nepriamy vplyv. Zmieňovaný býva najmä jeho vplyv na navýšenie hojenia a regeneráciu pleti, čím dochádza k zlepšeniu symptómov akné. Naopak pri nízkej hladine biotínu sa môže objaviť seborea či dermatitída pripomínajúce akné.

Vitamín B12 nastoľuje hormonálnu rovnováhu

Hoci nemá vitamín B12 priamy vplyv na akné, vo výpise vitamínov sme ho nemohli vynechať. Zúčastňuje sa bunkového metabolizmu, syntézy mastných kyselín a produkcie DNA a pravdepodobne ovplyvňuje aktivitu imunitného a endokrinného systému. Preto môže stimulovať hormonálnu rovnováhu a znižovať zápalovú imunitnú reakciu v koži.

Ako ste sa už mohli dočítať u vitamínu B6, aj vysoké dávky vitamínu B12 môžu naopak spôsobovať rozpuk akné. Podľa niektorých výskumov vysoké dávky vitamínu B12 nadmerne stimulujú biochemické procesy, čím zapríčiňujú hormonálnu nerovnováhu, nadprodukciu kožného mazu a drobné zápaly. Množstvo tohto vitamínu v prípade jeho nadmerného príjmu môže prechádzať kožnými pórmi na povrch kože, kde môže dráždiť epitel, a ešte viac tak podporovať zápal.

Vitamín C zlepší vzhľad pleti po akné

Čo sa týka liečby akné, pôsobí vitamín C ako antioxidant. Výnimočný oproti ostatným antioxidantom je tým, že pri svojej regenerácii sám neprodukuje reaktívne druhy kyslíka. Je to antioxidant, ktorý chráni pleť pred poškodením voľnými radikálmi, ktorých aktivita môže viesť k reťazovej reakcii a erupcii akné.

Vitamín C chráni navyše pleť tým, že podporuje produkciu kolagénu. Tým napomáha stabilite ochrannej kožnej bariéry a pôsobí preventívne proti jej poškodeniu. Pri topickej aplikácii zlepšuje stav zápalovej nadmernej pigmentácie aj vzhľad jaziev po akné. Pri užívaní antibiotík na liečbu akné (väčšinou z rodiny tetracyklínov) sa často používa vitamín C, aby zvrátil ich negatívny vplyv, keď antibiotiká môžu spôsobovať zvýšenú fotosenzitivitu pleti. Tá môže mať za následok vznik hyperpigmentácie a urobiť pleť náchylnejšiu k poškodeniu slnečným žiarením.

Vitamín D proti komedónom

Vitamín sa v koži syntetizuje z cholesterolu po vystavení slnečnému žiareniu. V organizme je jeho hlavnou biologickou funkciou regulácia hladiny vápnika a fosfátov. Akné ovplyvňuje tým, že potláča proliferáciu buniek v mazových žľazách. Vďaka tomu bráni ich zväčšovaniu sa a znižuje produkciu kožného mazu. Týmto spôsobom pôsobí proti vzniku pupienkov a komedónov. V správnych dávkach pôsobí protizápalovo, čo je v boji proti akné užitočné.

Vitamín D navyše pôsobí v organizme antibakteriálne vďaka tomu, že stimuluje produkciu skupiny prirodzene antibakteriálnych látok nazývaných katelicidiny (antimikrobiálne peptidy produkované leukocytmi v epitelových bunkách). Týmito mechanizmami "útočí" na baktérie spôsobujúce akné. Navyše pôsobí antioxidačne a pokožku chráni pred oxidatívnym stresom.

Vitamín E bráni vzniku vyrážok

Vitamín E je vysoko účinným antioxidantom zodpovedným za redukciu reaktívnych druhov kyslíka produkovaných pri metabolizme tukov. Zúčastňuje sa tiež regeneračných tkanivových procesov nevyhnutných pre hojenie.

Najvýraznejší účinok proti akné je jeho antioxidačná kapacita. Tá bráni tomu, aby došlo k zoxidovaniu kožného mazu v mazových žľazách a jeho stuhnutiu. Preventívne tak pôsobí proti upchatiu pórov. Pleť chráni pred poškodením ultrafialovým žiarením a odstraňuje toxíny a voľné radikály z kože. Stabilizuje navyše ochrannú kožnú bariéru a pôsobí proti zápalovej reakcii imunitných buniek. Najlepší účinok má vitamín E na akné pri užívaní s ďalšími antioxidantmi, ako napríklad vitamínom A a selénom.

Plus dva minerály proti akné

Zinok

Zinok je zodpovedný za optimálny rast a vývoj, optimálnu imunitu, zdravie mozgu, reprodukciu a v neposlednom rade zdravie kože. Napomáha metabolizovať omega-3 mastné kyseliny, ktorých dostatočné množstvo v organizme môže pomôcť zvrátiť aj neústupné akné. Pôsobí antioxidačne a protizápalovo, čím bráni šíreniu baktérií spôsobujúcich akné. Napomáha tiež transportu vitamínu A znižuje produkciu kožného mazu.

Selén

Hoci sa jedná o stopový minerál, hrá selén významnú úlohu v organizme, kedy podporuje zdravie srdca, znižuje anémiu a podporuje imunitný systém. Podobne ako ďalšie antioxidanty vitamín C a zinok i selén stimuluje produkciu peroxidázy, ktorá znižuje zápal spôsobujúci či zhoršujúci akné.

Staršie články:
Starostlivosť o jazvy je ľahká a prináša vytúžené výsledky. Vyžaduje ale vytrvalosť
Problémy s pleťou17.3.2020

Starostlivosť o jazvy je ľahká a prináša vytúžené výsledky. Vyžaduje ale vytrvalosť

V starostlivosti o jazvy je potrebné byť dôslední a venovať sa jej dlhodobo, ideálne už od zacelenia a kompletného zahojenie zranenia. Jedine tak možno dosiahnuť najlepší účinok.

Za hormonálne akné môže nízka hladinu progesterónu
Problémy s pleťou13.3.2020

Za hormonálne akné môže nízka hladinu progesterónu

Zabudnite na testosterón a estrogén, hormóny, o ktorých sa často tvrdí, že sú príčinou akné. Ich "zásluhy" na vyrážkach im neberieme, tentokrát sa ale zameriame na iného pôvodcu vriedkov, a to progesterón, respektíve jeho malé množstvo v organizme.

Špina a znečistenie ničia vašu pleť. Preto  by ste si mali dopriať pravidelnú detoxikáciu
Problémy s pleťou19.11.2019

Špina a znečistenie ničia vašu pleť. Preto by ste si mali dopriať pravidelnú detoxikáciu

Život v mestách a priemyselných zónach kvôli znečistenému životnému ovzdušiu pleti vôbec nesvedčí. Pleť ale môžu poškodzovať aj bežné nečistoty ako prach. Ani na vidieku teda nie je vaša pokožka v bezpečí. Čo pre jej ochranu môžete urobiť?

Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny na pleť. Aký je medzi nimi rozdiel?
Problémy s pleťou2.9.2019

Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny na pleť. Aký je medzi nimi rozdiel?

Za skratkami AHA a BHA sa skrývajú označenia alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny. Jedná sa o jemné kyseliny podporujúce okrem iného exfoliáciu pleti. Sú preto častou a obľúbenou zložkou kozmetických produktov.

Toto nie je akné! Zoznámte sa nedostatkami pleti, čo pripomínajú akné, ale nie sú ním
Problémy s pleťou30.8.2019

Toto nie je akné! Zoznámte sa nedostatkami pleti, čo pripomínajú akné, ale nie sú ním

Vyrážka akné sa na pleti niekedy objavila snáď každému. Jedná sa teda o celkom bežný kožný nedostatok. Viete ale, s čím si akné môžete pomýliť?