Portulaka kapustová (Portulaca oleracea)

Sukulentná subtropická rastlina s pozitívnym vplyvom na ľudský organizmus

Pôvodným domovom portulaky kapustovej je India a Pakistan, kde v súčasnosti portulaka aj divoko rastie. Práve tu sa pred stáročiami prišlo na to, aký pozitívny vplyv má výťažok z nej na ľudský organizmus. V Európe sa preto portulaka začala pestovať cielene, a od 15. storočia sa bežne konzumovala. Jej zdravotné benefity sa zaslúžili aj o jej export do Ameriky. Pre zdravotný účinok sa využívajú predovšetkým čerstvé alebo sušené mladé listy a výhonky, ktoré je vhodné zbierať ešte pred kvitnutím rastliny.

Nabitá blahodárnymi živinami

Portulaka zelená obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, množstvo sacharidov a bielkovín, je tiež zdrojom radu minerálov, ako je horčík, dusík a draslík, a vitamínov, napríklad vitamínu A, tiamínu (vitamín B1), niacínu (vitamín B3) a vitamínu C. Okrem toho je portulaka bohatá na polyfenoly, neurotransmitery ako dopamín a adrenalín a ďalšie aktívne látky prospešné organizmu. Navyše semená portulaky zelenej sú bohaté na škrob a mastné kyseliny.

Ako pôsobí portulaka na organizmus? Vďaka tomu, že je úplne nabitá antioxidantmi a obsahuje aj prospešné omega-3 mastné kyseliny, napomáha posilniť imunitný systém. Podporuje tiež zdravie kardiovaskulárnej sústavy tým, že reguluje hladinu cholesterolu a krvných lipidov. Srdce a cievy podporuje tiež množstvo obsiahnutého horčíka, ktorý znižuje hypertenziu.

Na dobré trávenie

Pretože je portulaka okrem horčíka bohatá aj na draslík, usudzuje sa, že pôsobí antidepresívne. Má tiež mierne diuretický a detoxikačný účinok, podporuje fungovanie obličiek a znižuje teplotu. Extrakt zo portulaky sa využíva tiež v prípade problémov tráviaceho traktu, ako sú hnačky, zápaly tenkého čreva či apendicitída a hemoroidy.

Pri problémoch s pleťou

Portulaka nemá pozitívny účinok len v prípade vnútorného použitia, blahodarne pôsobí aj pri topickej aplikácii, kde znižuje zápalovú reakciu organizmu, uľavuje od svrbenia pri uštipnutí hmyzom, spálenia pleti či pri ekzéme. Obsiahnuté antioxidanty, predovšetkým karotenoidy, pri lokálnej aplikácii čistia pleť, osviežujú a podporujú jej spevnenie. Portulaka redukuje tiež opuchy.