Rozmarín

Bylina s mnohými pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus

Rozmarín je obľúbená bylina patriaca do čeľade hluchavkovitých, rovnako ako bazalka, tymián či oregano. Jej aróma je drevnaté s ľahkými dotykmi citrusov, a je preto obľúbenou okrasnou a úžitkovou rastlinou. Svojím vzhľadom pripomína levanduľu, s ktorou má spoločný tvar listov, podobný, ako majú ihličnaté stromy, a typické sú pre neho drobné fialové, modré, biele či jemne ružové kvietky. Domovom rozmarínu je Stredozemie.

Dokonalý antioxidant

Nielen v kuchyni a potravinárstve, ale aj tradičnej medicíne má rozmarín svoje nezastupiteľné miesto. Obsahuje rad aktívnych látok, silíc, ako je limonén, borneol, bornylacetát, gáfor, kyselinu rozmarínovú, triesloviny a ďalšie, ktoré sú zodpovedné za jej antibakteriálny a antioxidačný účinok, pôsobí protizápalovo, antisepticky a proti plesni.

Popri tom obsahuje množstvo dôležitých živín, okrem iného vitamín A nevyhnutný pre antioxidáciu, zdravé zrakové ústrojenstvo, kožu a sliznice, vitamín C dôležitý okrem iného pre obranyschopnosť, riadnu syntézu kolagénu a pre zdravie kože, nevyhnutný pre kardiovaskulárnu sústavu a kosti, obsahuje železo nevyhnutné pre transport kyslíka krvou, vlákninu, meď, vápnik, horčík, mangán, draslík a bohatý je aj na vitamíny zo skupiny B.

Už od staroveku sa využíva pre svoje zdravotné benefity. Typicky ho starobylí lekári využívali na úľavu od bolestí svalov, podporu obranyschopnosti a krvného obehu, zbystrenie zmyslov a zostrenie mentálnych schopností. V Európe je ako súčasť tradičnej medicíny obľúbený popri tom aj pre zlepšenie trávenia, zachovanie zdravého zrakového ústrojenstva a zabránenie degenerácii mozgu spôsobeného starnutím organizmu.

Rozmarín proti akné

Extrakt z rozmarínu pri topickej aplikácii prináša pleti rad benefitov, pleť hydratuje, stimuluje vlastnú tvorbu kolagénu a pôsobí antioxidačne aj v koži, čo má za následok ochranu pred voľnými radikálmi a zamedzenie predčasnému starnutiu pleti, rovnako ako zjednotenie farebného tónu pleti. Podporuje tiež vlastnú odolnosť pleti voči UV žiareniu.

Ďalším významným účinkom rozmarínu je účinok antibakteriálny, protiplesňový a protivírusový, je preto vhodný pre čistenie pleti aj pre pleť postihnutú akné, alebo pleť citlivú s ekzémami, dermatitídou alebo lupienkou. Extrakt z rozmarínu stimuluje obnovu kožných buniek a navyšuje regeneráciu. Prospešný je aj pre vlasovú časť hlavy, z ktorej môže odstrániť lupiny a obnoviť na koži rovnováhu. Výsledkom je ozdravená pleť na hlave i redukcia nadmerného kožného mazu a mastného vzhľadu vlasov.

S článkom súvisia tieto produkty:

GENTLE CLEANSE
Na čistenie citlivej pokožky je ideálne používať jemné, nedráždivé prípravky, ako je pena GENTLE CLEANSE.
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
27 €
Na sklade - ihneď posielame