Kiwi olej

Olej sa semienok kiwi, kozmetická ingrediencia

Kiwi olej sa získava extrakciou zo semienok plodov kiwi. Domovom kiwi je Čína, v súčasnosti sa však toto ovocie pestuje takmer po celom svete. Semienka, z ktorých sa olej vyrába, tvorí len asi 1% plodov. Po extrakcii prechádza olej rafináciou, aby spĺňal nároky na to, stať sa súčasťou kozmetických produktov.

Nabitý omega-3 a omega-6 kyselinami

Olej z kiwi má vysoký obsah omega-3 nenasýtených mastných kyselín a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny alfa-linolénovej (ALA), ktorá ho utvára z viac ako z 60%. Bohatý je tiež na silné antioxidanty, vitamín C, vitamín E, vitamín A, vitamín K, pyridoxín a kyselinu listovú, naviac obsahuje minerály ako meď, draslík a mangán. Kiwi okrem toho obsahuje fytochemikáliu luteín, ktorá napomáha ochrane zrakového ústrojenstva.

Jeho zloženie z neho robí ideálnu látku nielen pre anti-aging starostlivosť o pleť, ale aj o vlasy. Olej z kiwi zlepšuje elasticitu pleti a vzhľad jemných liniek a vrások, vďaka obsahu kyseliny alfa-linolénovej napomáha zachovaniu hydratácie pleti, ktorú zjemňuje a vyhladzuje. Podporuje tiež absorpciu ďalších produktov a aktívnych látok do kože.

Ochrana pleti

Omega-3 a omega-6 kyseliny utvárajú pri topickej aplikácii oleja z kiwi na pleti ochranný štít, ktorý ju chráni pred ultrafialovým žiarením a tiež podporujú syntézu kolagénu v nej, čím spomaľujú jej starnutie. Pri nedostatku esenciálnych mastných kyselín je koža suchá a rastie jej transepidermálna strata vody, pretože pleť nie je schopná produkovať dostatočné množstvo kvalitného kožného mazu. Omega-3 mastné kyseliny pri topickej aplikácii okrem toho stimulujú regeneračné mechanizmy v pleti a hojenie, kiwi olej je preto vhodný aj pre suchú či citlivú pleť a na jej upokojenie.

Kiwi olej prirodzene obsahuje tiež alfa-hydroxykyseliny a pôsobí protizápalovo, nápomocný preto môže byť aj v boji s akné, pretože uľavuje od hlavných symptómov, ako je zápal, začervenanie či vyvýšená vyrážka.